..
daj luz | o wspinaniu bez spiny

wspinaczka skalna/wspinaczka sportowa/trening wspinaczkowy/artykuły/relacje/porady/zdjęcia

9 | 10776
 
 
2014-02-20
Odsłon: 1575
 

Śmierdząca sprawa

Zdecydowana większość wspinaczy o zacięciu sportowym zakłada buty wspinaczkowe na bosą stopę, co znajduje swoje uzasadnienie w specyfice uprawianego sportu. W związku z tym nikogo nie dziwi fakt, że już po kilku tygodniach intensywnych treningów obuwie zaczyna wydzielać nieprzyjemny zapach, który nie znika nawet po gruntownym wypraniu butów…


Na każdej ze stóp znajduje się więcej gruczołów potowych niż na jakiejkolwiek innej części ciała, a to właśnie one odpowiadają za jego termoregulację i schładzanie go na drodze wydzielania potu. W trakcie zwiększonego wysiłku fizycznego gruczoły produkują więcej potu, który wchodzi w reakcję z obecnymi na powierzchni skóry bakteriami (szybciej namnażającymi się w wysokich temperaturach) co ostatecznie wywołuje nieprzyjemny zapach. Istotnym z punktu widzenia wspinacza efektem są regularnie zapacane i coraz bardziej śmierdzące buty. W jaki sposób możemy sobie z tym poradzić?


Wielu moich kolegów i znajomych praktykuje lub praktykowało korzystanie z torebek herbaty nasączonych olejkiem z drzewa herbacianego (do nabycia w aptekach w cenie od kilkunastu złotych). Jest to substancja o silnych właściwościach antybakteryjnych i szerokim zastosowaniu w lecznictwie. Natomiast zastosowanie we wspinaniu wygląda następująco: po kilka kropel olejku na torebki herbaty, które po treningu umieszczamy w butach. Oczywiście po takim zabiegu obuwie nie stanie się bezwonne, ale dla odmiany będzie pachniało olejkiem z drzewa herbacianego.


Paweł Czyż

 

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
ZAPISZ
 
1ndeks 2014-03-12 13:24:57
Ja tam korzystam 4 razy w tygodniu i nic sie nie zbiera. Dezynfekatory są zwykle na bazie alkoholu, więc momentalnie parują. Już więcej wilgoci od potu się zbiera. Na to dobrze robią zwiniete w kulki gazety. No ale coż.. jak ktoś woli wkładać do butów kawę czy herbatę to nie widzę problemu:) To jednak tylko maskowanie smrodu a nie usuwanie go.
luke 2014-03-12 10:04:40
I w butach się zbiera ten spray i zbiera i zbiera... i może w jednym spryśnięciu go dużo nie ma, ale jak wpsikasz całą puszkę czy butelkę to razem z potem i tak będzie bagno. Oczywiście jak się buta używa raz na miesiąc to nie ma się czym przejmować ;)
malach 2014-03-11 19:34:39
ponczocha wypelniona ziarnami kawy, wyciaga wilgoc i pochlania zapachy - daje rade
1ndeks 2014-03-11 18:47:26
To chyba najbardziej absurdalna rada jaka slyszalem:) Buty nalezy po treningu po prostu spryskac specjalnym sprayem przeciwbakteryjnym. W razie braku, moze byc chocby i zwykly octenisept z apteki. Do butow dobrze tez wkladac suche gazety, zeby przejmowaly wilgoc. Gwarantuje ze rak traktowane od nowosci nigdy nie zasmierdza.


Archiwum wpisów
 

Pn

Wt

Sr

Czw

Pt

So

Nd